Prawo taty do urlopu ojcowskiego i wypoczynkowego

Prawo taty do urlopu ojcowskiego i wypoczynkowego

12 cze

Widok taty z wózkiem dziecięcym spacerowym jest coraz częstszy. Coraz częściej również ojcowie podkreślają swoją ważną rolę w wychowywaniu. Czynnie biorą udział w codziennych rytuałach – w karmieniu, przewijaniu, zabawianiu. Nie robią tego tylko po to, żeby ulżyć matce dziecka, robią to przede wszystkim dla siebie, by poczuć się pełnowartościowym tatą.

Ojciec przestaje się nam kojarzyć tylko z zarabiającym i wymagającym rodzicem. Włącza się w wir przygotowań do rodzicielstwa, interesuje się nowinkami dotyczącymi maluchów. Staję się idealnym pomocnikiem w wyborze łóżeczka, wózka dziecięcego spacerowego. Poznaje marki dziecięce, takie jak Espiro. Staję się dużym wsparciem dla matki dziecka, która często staje przed trudnymi wyborami – wybrać spacerówkę Magic, czy Metro.

Prawo również stoi po stronie młodego ojca. Przysługuje mu aż kilka rodzajów urlopów po urodzeniu dziecka. Jak i kiedy może je wykorzystać? Urlop tacierzyński, to część urlopu macierzyńskiego. Po wykorzystaniu przez mamę 14. tygodni urlopu macierzyńskiego, tata może wyczerpać go do końca (tacie przysługuje od 6. tygodni urlopu w przypadku pierwszego dziecka i od 8. tygodni w przypadku drugiego). Urlop wychowawczy jest bezpłatny i trwa 35 miesięcy. Może być wykorzystany przez mamę i przez tatę. Bardzo ciekawe jest to, że urlop można wykorzystać w każdym dowolnym momencie, nie tylko po urlopie tacierzyńskim. Do tego rodzice mogą go między sobą dzielić. Mają na to czas aż dziecko skończy cztery lata. Ostatnim urlopem jaki również przysługuje młodemu tacie jest urlop ojcowski, wystarczy że jest na etacie. ­­­Ma do wykorzystania dwa tygodnie i musi skorzystać z nich w ciągu 12 miesięcy od czasu urodzenia dziecka. Podczas tego urlopu ojciec dostaje zasiłek macierzyński z ZUS, zasiłek ten oblicza się na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy pensji taty. Te dwa tygodnie są idealnym wstępem do ojcostwa, najczęściej wykorzystują je zaraz po urodzeniu dziecka, by nacieszyć się pierwszymi chwilami i dać wsparcie partnerce.

Aktywni tatusiowie są naprawdę potrzebni. Nie chodzi tu tylko o pomoc techniczną, o znajomość takich marek jak Espiro, o rozróżnianie wózków dziecięcych spacerowych Magic i Metro. Tu chodzi o prawdziwe emocjonalne zaangażowanie, któremu bez wątpienia pomagają urlopy ojcowskie. Być może już za kilka lat spacerujących ojców z wózkiem będzie więcej niż mam?

Możliwość komentowania jest wyłączona.